PZPN startuje w przyszłym sezonie ze świetnym projektem, który promuje szkolenie młodzieży. Kluby, które najlepiej dostosują się do wymogów programu Pro Junior System, mogą zgarnąć spore pieniądze.

 

Klub, który najlepiej spełni wymogi programu Pro Junior System może dostać od PZPN aż 750 tysięcy złotych. Jest o co walczyć, gdyż nagrodzonych zostanie pięć najlepszych klubów. Gdyby program obowiązywał już w obecnym sezonie, to najwyższą kwotę zgarnęłaby Wisła Puławy!

 

Tak będzie wyglądać podział łącznej kwoty o wartości 2,5 mln złotych:

1. miejsce - 750 tys. zł
2. miejsce - 625 tys. zł
3. miejsce - 500 tys. zł
4. miejsce - 375 tys. zł
5. miejsce - 250 tys. zł

 

A teraz, kilka objaśnień o co chodzi i jak można zgarnąć pełną pulę...

 

PUNKTY PRZYZNAWANE SĄ ZA WYSTĘPY MŁODZIEŻOWCÓW I WYCHOWANKÓW W ROZGRYWKACH II LIGI.

Wymiernym wskaźnikiem jakości pracy z młodzieżą są występy Młodzieżowców i Wychowanków w drużynach seniorskich. Klubom będą przyznawane punkty za spędzony przez zawodników czas na boisku. Programem PJS administruje i zarządza Departament Rozgrywek Krajowych PZPN.

 

KTO TO JEST MŁODZIEŻOWIEC?

Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. W sezonie 2016/2017, od którego zostanie wprowadzony Pro Junior System PZPN, będą to zawodnicy urodzeni w 1996 roku i młodsi.

 

KTO TO JEST WYCHOWANEK?
Wychowanek – młodzieżowiec, który jest zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12. rok życia) i 21. rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 21. rok życia).

Przerwa rozumiana jest jako okres, gdy zawodnik nie był zarejestrowany w żadnym klubie lub był szkolony w innym klubie na zasadzie transferu definitywnego bądź wypożyczenia.

 

ZA CO KLUBU BĘDĄ OTRZYMYWAĆ PUNKTY:

- liczba minut x1 – rozegrana minuta przez Młodzieżowca w meczu Ekstraklasy, I i II ligi lub spotkaniu reprezentacji U-21, U-20, U-19, U-17;

- liczba minut x2 – rozegrana minuta przez Wychowanka w meczu Ekstraklasy, I i II ligi lub spotkaniu reprezentacji U-21, U-20, U-19, U-17;

- liczba minut x3 – rozegrana minuta przez Młodzieżowca w meczu reprezentacji A;

- liczba minut x4 – rozegrana minuta przez Wychowanka w meczu reprezentacji A.

 

Każdy piłkarz wchodzący na boisku w dodatkowym czasie gry, niezależnie od długości doliczonego czasu, otrzymuje punkty jak za jedną minutę regulaminowego czasu gry, zgodnie z powyższym przelicznikiem.

 

ZAWODNIK MUSI ROZEGRAĆ CO NAJMNIEJ 270 MINUT ORAZ 5 MECZÓW W ROZGRYWKACH LIGOWYCH, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej – te dwa warunki muszą zostać spełnione łącznie;

 

KLASYFIKACJA BĘDZIE AKTUALIZOWANA NA BIĘŻĄCO PO ROZEGRANYCH MECZACH I DOSTĘPNA DO WGLĄDU NA STRONACH INTERNETOWYCH PZPN.

 

KLUBY, KTÓRE SPADNĄ Z LIGI NIE BĘDĄ BRANE POD UWAGĘ W PROGRAMIE.

 

DO KLASYFIKACJI NIE BĘDĄ WLICZANE MECZE BARAŻOWE.

 

JEŚLI MŁODZIEŻOWCY I WYCHOWANKOWIE BĘDĄ REPREZENTOWAĆ BARWY NARODOWE PODCZAS PRZERWY POMIĘDZY SEZONAMI LIGOWYMI, TO ICH WYSTĘPY BĘDĄ WLICZANE DO PUNKTACJI KONCOWEJ NASTĘPNEGO SEZONU.

 

PZPN dokonał symulacji i sklasyfikował kluby drugoligowe według systemu punktowania. Zatem najlepiej na tym projekcie wyszłaby Wisła Puławy, jak również cztery pozostałe drużyny: Znicz Pruszków, Puszcza Niepołomice, Legionovia Legionowo i Olimpia Zambrów.

Program rusza od sezonu 2016/2017. Wypłata nagród nastąpi więc w czerwcu 2017 roku.

W jaki sposób będą przyznawane nagrody?
W Ekstraklasie zostaną nagrodzone drużyny z miejsc 1-3, w I lidze drużyny z miejsc 1-5, w II lidze drużyny z miejsc 1-5.